About Us

Staff List

To contact a member of staff, please go to Contact Us

[Updated September 2020]

Leadership team

Ms A Simpson

Headteacher

Mr M Crow

Deputy Headteacher

Ms L McCullagh

Deputy Headteacher

Mrs S Rose

Assistant Headteacher; Head of Drama

Mr M Smith

Assistant Headteacher, Director of ICT and eLearning

Mrs C Fernandez

Assistant Headteacher KS5; Media Studies

Mr A Lewis

Assistant Headteacher

Miss L Merricks

Assistant Headteacher
Mrs K Ross

School Business Manager

Teaching staff

Mrs A Abu-Hayyeh

Mathematics

Mr H Abukari

Mathematics

Mrs N Adil

English

Miss N Allen

Head of MFL
Mr T Ash

Head of Geography and Geology

Mrs N Ashenhurst

Science
Mr W Ashenhurst

Science; Head of Ightham House

Mr M Barber

ICT

Mr D Brady

Head of Year 7 and Transition; Head of Physics

Dr N Brett

Science

Mrs L Brooker

Head of Year 10; Geography

Dr D Burke

Physics

Mrs H Burns

KS3 Coordinator English; SENCO

Mrs K Calvert

Head of Media Studies; Head of Knole House

Mr S Carr

Geography

Ms H Chapman

Head of Science

Mrs E Cherry

Head of Sociology and Psychology

Mr G Chisholm

English; Religion and Philosophy; History

Mrs S Clayton

Design Technology

Mrs H Clegg

Second in MFL

Ms R Codlin

History

Mrs J Corp

Head of Year 13; English; UCAS/Destinations Joint Lead

Mr S Cowley

Business and Economics

Ms Di Santo

MFL

Mrs C Dodds

Head of Year 8; Geography

Mr P Douse

Head of KS3 and Year 9; Physical Education

Ms S Evans

Head of Mathematics

Mr K Gornall

Business and Economics
Mrs P Gray

MFL

Ms J Grimes

Lead Practitioner English

Mr A Hammond

Head of Year 12; History; Politics; EPQ Coordinator; UCAS/Destinations Joint Lead

Mrs J Hannah

Design Technology

Mr C Hart

Head of KS4 and Year 11; Physical Education

Mrs F Hawkes

Head of RE, Philosophy and Ethics

Mr B Holden

ICT; Mathematics

Mr C Hortense

MFL

Mr C Humphrey

Head of Computing and ICT

Mr C Jeffery

Religion and Philosophy

Mr T Johnson

Mathematics
Mr T Joris

Head of Music

Ms A Kublik

Head of Art and Design

Mr R Lamb

Art and Design

Miss R Leseelleur

MFL

Ms R Lovera

Second in English

Mr P Lund

Mathematics

Mr S Marsh

Chemistry

Mrs J Mason

MFL

Miss J Mawn

Lead Practitioner Science (Biology)

Mr D Menzies

Physical Education

Mrs S Mercer

Lead Practitioner Science (Chemistry)

Mr D Millar

Head of Physical Education

Mr M Miller

Second in Mathematics

Mr L Morris

Mathematics

Ms M Persee

MFL
Mr G Podesta

Music

Mr J Pratt

Acting Head of History

Mr R Price

Physical Education

Mr D Priest

Science

Mrs C Prins

Mathematics

Mr S Rockell

History; Politics

Mr B Ross

Lead Practitioner Mathematics

Mr C Ross

Head of Business and Economics; i/c of Careers and WRL; Head of Hever House

Mr C Scott

Physical Education; ICT

Mrs L Smith

Food and Nutrition; Head of Scotney House

Ms L Stares

Sociology and Psychology

Mr G Stevens

Head of Design Technology

Ms T Stevens

English

Mr J Stuart

History

Mrs J Thomson

Lead Practitioner Geography

Mr S Traube

Science

Mr S Wolstenholme

English

Foreign language assistants

Mrs L Bainbridge

Spanish

Mrs C Moreau

French

Non-teaching staff

Mr T Bance

Network Manager

Mr K Barber

Caretaker

Mrs V Barnes

Pastoral Support KS5

Mr M Beard

Chief Science Technician; Higher Level Teaching Assistant

Miss A Bramham

DT Technician

Mr K Brown

Caretaker

Mr I Butt

Learning Support Assistant

Mrs K Clucas

Head's PA

Mr D Conway

ICT Network Technician

Mrs W Davy

Pastoral Support KS4

Ms H Day

Finance Assistant

Miss M Dottin

Science Technician

Mrs P Fedrick

Educational Visits Coordinator and DofE Coordinator

Mr J Fiveash

Audio Visual/ICT Technician

Mrs B Green

Administrator

Mr D Hall

Science Technician

Mrs C Harper

Assistant School Business Manager

Mrs T Harris

Data Manager and Development Manager

Mr N Horton

Cover Supervisor
Mrs J Humphrey

Food Studies Technician and Cover Supervisor

Mrs A Lewis

Examinations Officer

Mr J Lightowler

Site Manager’s Assistant

Mrs L Marden

Sixth-Form Centre Campaign Manager

Mr A Mason

3G Pitch Supervisor

Mrs M Masters

Administrator (Reprographics)

Mrs S McFarlane

Finance Assistant

Mrs V McLaren

School Office Manager

Mr A Mitchell

Site Manager

Mrs B Mitchell

Laboratory Technician

Ms S Mooney

Pastoral Support KS3

Mrs S Morgan

Clerk to the Governors
Mrs A Moth

Higher Level Teaching Assistant

Mrs K Murphy

School Office Administrator (Reception)

Mrs K Murrell

Food, Preparation and Nutrition Technician

Mrs M Musselwhite Steel

Library Manager

Mrs J Nash

School Office Administrator

Mrs B Nemet

School Office Administrator (Reception)

Mr L Nicholls

Head Caretaker

Mrs C Peck

HR Officer
Mr S Room

ICT

Miss I Rukerebuka

Learning Support Assistant

Mrs L Spink

Art Technician
Mrs S Stevenson

Assistant Librarian

Mrs V Thompson

Attendance Officer
Mrs H Thunstrom

School Office Administrator

Mr A Wager

3G Pitch Supervisor

Mrs A Withers

Director of Inclusion